Ustalenie granic

Jesteśmy zdania, że kwestia granic jest sprawą fundamentalną dla prawa własności nieruchomości, ponieważ określa gdzie to prawo własności obowiązuje.


Akt Notarialny stwierdza nabycie prawa własności, a Protokół Graniczny stwierdza zasięg tego prawa. To powinny być dwa dokumenty obowiązkowe dla każdego właściciela nieruchomości gruntowej. Niestety dotychczasowe prawo nakłada obowiązek sporządzenia tylko AN i stąd wynikają później problemy dla nowych właścicieli działki (dla starych też, bo mogą stracić na sprzedaży rzeczywistej większej powierzchni działki).


W terminologii przepisów prawnych istnieją 3 pojęcia:

- ustalenie granic,

- wyznaczenie punktów granicznych

- wznowienie znaków granicznych.


Dla właściciela działki wygląda to identycznie, ale ze względów formalnych tworzy się inną dokumentację geodezyjną.


Czym się różnią te procedury od siebie? 

W uproszczeniu:

- ustalenie granic wykonuje się wtedy, gdy nie były one nigdy wcześniej ustalane lub dokumentacja geodezyjna ze starostwa (PODGiK) jest niejednoznaczna lub jej nie ma. Niejednoznaczność może być spowodowana małą dokładnością zidentyfikowania punktów w terenie, np. W latach 70-tych granica była mierzona od krawędzi drogi. Dzisiaj nie jesteśmy już wskazać tej krawędzi drogi, zwłaszcza, jeśli była to droga gruntowa. Czyli nie ma od czego precyzyjnie odmierzyć wskazanej na szkicu z lat 70-tych miary do granicy działki. Teoretycznie można, ale błąd określenia tej granicy oscyluje ok. 1 metra lub więcej jeśli droga gruntowa zmieniła swój przebieg na przestrzeni lat... 


- wyznaczenie punktów granicznych polega na wyznaczeniu punktów ujawnionych w ewidencji gruntów, czyli takich, które są w bazie danych EGiB i spełniających kryteria dokładnościowe, np. Błąd Położenia Punktu (BPP) = 0.00-0.10 lub 0.11-0.30m. Wyznaczanie punktów z innym BPP (0.31-0.60 lub 0.61-1.50 lub 1.51-3.00 lub powyżej 3.00m) mija się z celem, chociaż jest wyrok WSA, który nie widzi w tym nic złego...;-)) Taka procedura wyznacza punkt, który był kiedyś zamierzony podczas pomiaró dla celów ewidencji gruntów, ale nie był ustalany.


- wznowienie znaków granicznych to procedura polegająca na odtworzeniu znaku granicznego, który kiedyś był zakopany w punkcie graniczny, ale został uszkodzony lub zniszczony. Skoro był zakopany, to znaczy, że granica działki była ustalona.



Jest jeszcze rozgraniczenie, ale jest to procedura administracyjna lub sądowa prowadzona przez wójta/burmistrza/prezydenta oraz przez sąd, ale przebiega podobnie, jak procedura ustalenia granic. Koszty są tylko wyższe.

">

GEOFAM Dariusz Barcikowski Copyright©2022 | Wszystkie prawa zastrzeżone

OK

Ta strona korzysta z plików cookies. Proszę zapoznaj się z naszą polityką prywatności po więcej szczegółów.